Danmark, Sverige og Norge sender militært personell tl Grønland. Foreløpig er det kun offiserer som skall legge til rette for større troppestyrker som skal gjenomført militærøvelser på den danske øya som president Donald Trump ved gjentatte anledninger har sagt at USA vil overta. Det er fortsatt mye som er uklart hva som kom ut av møte i Washington mellom utenriksministrene for USA og Danmark samt Grønlands minister for utenrikssaker.

med mannskaper som skal forberede militærøvelse på
Grønland.
Midt under møte la presidentkontoret ut følgende provoserende bilde som skal vise det amerikanerne mener er alternativene for Grønlands befolkning i tidene fremover.

lagt ut midt under møtet mellom USA, Danmark og Grønland.
Ettert møtet konkluderte Danmarks utenriksminister Lars Løkke Rasmussen at møte var konstruktivt, og at de var enige om å være uenige.
Tekst: MORTEN AASBØ
Comments are closed.