TRUMP MED TIRADE MOT PUTIN

«Hva i helvete har skjedd med ham? Han har blitt fullstendig gal!» skrev han blant annet om den russiske tyrannen  på sin egen nettsted Truth Social. Uttalelsen kom etter at den russiske presidenten natt til søndag hadde gjenomført det mest omfattende angrepene på Kyiv og andre byer i løpet av den tre års lange angrepskrigen mot Ukraina.

BEDRE TIDER: Trmp og Putin under et tidligere møte i Helsinki. Foto: Wikimedia Commons

Tidligere sa han følgende til journalister på en flyplass på vei tilbake til Washington DC.

 – Jeg har kjent Putin lenge. Vi har alltid kommet godt overens, men nå sender han raketter mot byer og dreper folk, og jeg liker det ikke i det hele tatt, sa Trump.

HVA I HAR SKJEDD: Hva i helvete har skjedd med Putin? – Han har blitt fullstendig gal, mener Trump. Foto: Facebook

Kjente norske Trump-kritikere mener  uttalelsene er tegn på at Trump vil trekke seg fra forhandlingene om Ukraina.

– Dette er Trumps måte å trekke seg tilbake fra forhandlingene med Russland, nå som han ser at det ikke nytter, sier Janne Haaland Matlary til VG om Trumps siste uttalelser om Putin.

– Uttalelsene vil ha null effekt som pressmiddel mot Russland. Det er ikke nytt at Putin ikke vil ha reelle forhandlinger, sier hun videre.

Janne Haaland Matlary er professor i internasjonal politikk ved Universitetet i Oslo og ved Forsvarets høgskole.

– Trump har signalisert i over en måned at han kan gi opp forhandlingene, og det er dit han er på vei, sier Hilmar Mjelde, professor i statsvitenskap ved Høgskolen på Vestlandet, til VG.

Dmitry Peskov, talsperson for Kreml, sa mandag formiddag at Russland fortsatte arbeidet med å få til en mulig fredsavtale med Ukraina – til tross for at helgens angrep var det største droneangrepet i krigen, med 355 droner.

– Vi er takknemlig for Trumps hjelp i å få i gang fredsforhandlingene med Ukraina. Men Putin tar de avgjørelsene som er nødvendige for Russlands sikkerhet, sa Peskov ifølge Reuters.

PESKOV: – Putin tar de avgjørelsene som er nødvendige
for Russlands sikkerhet. Foto: Wikimedia Commons

I mai var det bestemt at de to presidentene fra Ukraina og Russland skulle møtes i Istanbul for å holde fredssamtaler. Møtet kom på Putins initiativ, men den russiske presidenten møtte aldri opp.

Tekst: MORTEN AASBØ

Comments are closed.