FORTSATT NEI TIL RUSSLAND OG BELARUS

SISTE: Tirsdag var det styremøte i FIS. Der fikk russiske og belarusiske utøvere fortsatt nei til deltagelse i renn frem mot OL. – Vi er lettet og glade for at flertallet i den internasjonale skifamilien fortsatt ønsker utestengelse av utøvere fra Russland og Belarus, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug i en pressemelding fra Skiforbundet.

UTELUKKES: Alexander Bolshunov og de andre russiske og hviterussiske sportsstjernene må fortsatt vente med å bli med i internasjonale FIS-idrettsrenn. Foto: Wikimedia Commons & Instagram

Dyrhaug er også Norges representant i FIS-styret som tirsdag skulle stemme på om russiske og belarusiske utøvere får stille i «kvalifiserende renn frem til OL».

I pressemeldingen sier Dyrhaug  at «Skiforbundet har helt siden krigen startet vært tydelig i sin holdning, og dagens beslutning er en seier for alle som tar avstand fra Russlands handlinger».

– Det er godt kjent at det er ulike oppfatninger om dette vanskelige spørsmålet, også internt i FIS. Norge og Skiforbundets tilnærming har hele tiden vært at ikke noe er endret siden krigen startet for 2,5 år siden. Langvarig krigføring skal ikke belønnes med deltagelse i OL, sier skipresidenten.

Comments are closed.